Organizacje pozarządowe z całej Małopolski spotkały się w Krakowie
Realizowane przez Państwa projekty i prowadzona dzień po dniu codzienna aktywność przynoszą podwójnie dobre owoce: jest to z jednej strony rozwój regionu, a z drugiej pozytywny przykład dla wszystkich Małopolan, w których drzemie gen aktywności obywatelskiej. To właśnie dzięki m.in. współpracy województwa z organizacjami pozarządowymi udaje nam się realizować nasze wspólne marzenie o Małopolsce nowoczesnej, kreatywnej, umiejętnie wykorzystującej własny potencjał oraz silnej aktywnością swoich mieszkańców – mówiła do zebranych w Krakowie Anna Pieczarka.
Od 2006 r. nagroda Amicus Hominum trafia do osób, które bezinteresowanie pomagają innym. W tym roku Grand Prix nagrody otrzymała Bronisława Kufel-Włodek z Krakowa, była zawodniczka wioślarstwa, członkini kadry narodowej i mistrzyni Polski, a także działaczka społeczna i załóżycielka Uczniowskiego Klubu Sportowego Salwator NPS. Pasjonatka wioślarstwa od prawie 15 lat zajmuje się dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami, przekazując im pasję do sportu, a w szczególności wioślarstwa. Udowadnia im przy tym, że każdy – dzięki ciężkiej pracy – może osiągać nawet międzynarodowe sukcesy. Wśród jej podopiecznych są mistrzowie Polski, medaliści mistrzostw Europy i świata, w tym także paraolimpijczycy.
Co najważniejsze, dzięki działaniom Bronisławy Kufel-Włodek osoby z niepełnosprawnościami trenują razem z pełnosprawnymi kolegami i wraz z nimi startują w sportowych zmaganiach.
Do laureatki Grand Prix trafiła też nagroda w kategorii sport i edukacja. Nagroda Amicus Hominum została przyznana jednak również w czterech innych kategoriach::
Trzeci sektor solą tej ziemi
Z kolei w tym roku laureatem Grand Prix nagrody Kryształy Soli, która trafia do wyjątkowych NGO-sów z całego regionu, zostało Stowarzyszenie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER z Krakowa. To wyjątkowa organizacja, którą z pasją i zaangażowaniem realizuje inicjatywy pomagające ciężko chorym dzieciom. Przykłady? Ciekawe zajęcia rozwijające zainteresowania i wspierające młode talenty, dzięki którym chore dzieciaki udowadniają, że ich życie to nie tylko szarość i walka z chorobą.
To jednak nie wszystko, bo przedstawiciele stowarzyszenia w ubiegłym roku po raz pierwszy w Polsce zorganizowali Bandana Day – dzień solidarności z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem choroby nowotworowej. W ramach akcji odbyły się spotkania w szkołach, z którymi nawiązano stałą współpracę, a na krakowskim rynku odbył się flash mob, który zgromadził aż tysiąc osób! A to zaledwie jeden z wielu projektów stowarzyszenia, które równocześnie otrzymało Kryształy Soli w kategorii polityka społeczna, zdrowie, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Także w przypadku tej nagrody poznaliśmy laureatów w czterech innych kategoriach:
Przypomnijmy, że nagroda Kryształy Soli została ustanowiona w 2005 r. Nazwa nagrody nawiązuje do wyrażenia „sól ziemi”, oznaczającego ludzi cennych, wyjątkowych i godnych naśladowania.
Wręczenie tegorocznych nagród odbyło się podczas 21. Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.