Chińczycy ciepło wspominają wizytę Andrzeja Dudy najbardziej zapadły im słowa naszego prezydenta: „Przede wszystkim chciałbym, żebyśmy jako Polska skorzystali na realizacji tej wizji Jednego pasa i jednego szlaku, żeby Polska stała się oknem na Europę dla Chin”.
Polska jest jednym z krajów, które jako pierwsze nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. Od tego czasu minęło już 66 lat. W 2011 roku, cztery lata temu, Chiny i Polska nawiązały strategiczne partnerstwo. W bieżącym roku Polska przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Znalazła się w pierwszej grupie państw zgłaszających swój akces i była pierwszym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, który odpowiedział na zaproszenie Chin. Dyrektor Departamentu ds. Europy w MSZ Chin, Liu Haixing zaznaczył: „Te specyficzne czynniki zapewniły i pobudziły stabilność i rozwój stosunków politycznych między Chinami i Polską, obie strony są gotowe trwale rozwijać strategiczne partnerstwo oparte na wzajemnym poszanowaniu, równości i zaufaniu”.
W czasie wizyty w Chinach prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że współpraca między Chinami i Polską w ramach Jednego pasa i jednego szlaku to przede wszystkim kooperacja gospodarcza, handlowa i rozwój infrastruktury. Ale nie tylko. To także wymiana naukowo-techniczna, oświatowa i kulturalna.
Rewizyta odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano przyjęcie wydane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę na cześć przewodniczącego Chin Xi Jinpinga.
W swoim przemówieniu wygłoszonym podczas tej uroczystej kolacji Xi Jinping zwrócił uwagę na bogactwo polskiej kultury, gościnność Polaków i dynamiczny rozwój Kraju nad Wisłą. Mówił też o tradycyjnej przyjaźni łączącej oba narody.
Polska jest jednym z pierwszych państw, które uznały powstanie Chińskiej Republiki Ludowej i nawiązały z nią stosunki dyplomatyczne, udzielając przy tym wielkiej pomocy i wsparcia przy budowie Nowych Chin – tego naród chiński nigdy nie zapomni, zapewnił Xi.
Prezydent Duda zaznaczył, że choć Polskę i Chiny dzieli duża odległość, to głęboka przyjaźń, jaka łączy oba kraje, ma już wieloletnią tradycję. Dziś, w XXI wieku, strategia „Jednego pasa i jednego szlaku” jeszcze bardziej skraca dystans między Polska a Chinami. Polska chce być uczestnikiem tej strategii, chce pogłębiać współpracę w wielu obszarach. Współpraca między Polską i Chinami przełoży się na skrócenie dystansu między Europą i Azją.
Całość na: polish.cri.cn