Wielu mieszkańcom na własnej skórze przyszło odczuć bezzasadność i uciążliwość kontroli zlecanych przez władze samorządowe. Teraz jest okazja, aby to doświadczenie nabyli również włodarze miasta, trwają wnikliwe kontrole UM Limanowa prowadzone przez RIO. Dla kontrolujących istotny jest każdy temat (Rynek Maślany, przystanki, chodniki, wywóz odpadów komunalnych, sprawy przewoźników).
Jeżeli masz informacje o nieprawidłowościach przy realizacji dowolnej inwestycji miasta w tym przetargach, kontraktach, umowach itd. Możesz bezpośrednio przyczynić się do uwolnienia ich od grzechu, przesyłając te informację na adres (lukasz.p-93@wp.pl), wiadomość zostanie przekazana odpowiednim służbą — najważniejsza jest uczciwość i transparentność włodarzy, która może być fundamentem ich wiecznego zbawienia (Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego).
Ponadto Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo w sprawie miasta Limanowa. Chodzi o przetarg dotyczący Limanowskiego Domu Kultury. Prokuratura sprawdza, czy współpracownicy z limanowskiego magistratu, oraz burmistrz Władysław Bieda nie przekroczyli uprawnień związanych z wykonaniem tych prac przez jedną z firm startujących w przetargu. W tym temacie również zachęcam do aktywności.
Pozdrawiam
Łukasz Zbożny
Dziękujemy naszemu Czytelnikowi za ciekawe ujęcie problemu, jako redakcja zachęcamy równolegle do przesyłania informacji na adres redakcji, najciekawsze informacje postaramy się opublikować na portalu. Podajemy informacje co z mocy ustawy kontroluje Regionalna Izba Obrachunkowa.
Kontroli podlega gospodarka finansowa Gminy, w tym w zakresie realizacji zobowiązań podatkowych oraz zamówień publicznych. Kontrola prowadzona jest na podstawie kryterium zgodności z prawem i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Wykonywane na podstawie ustaw lub stosownych porozumień zadania administracji rządowej kontrolowane są nadto z uwzględnieniem kryterium celowości, rzetelności i gospodarności.
RIO kontroluje też: uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy JST w sprawach budżetu (uchwalenie, zmiany); zaciągania zobowiązań; udzielania pożyczek; zasad i zakresu przyznawania dotacji oraz podatków i opłat lokalnych; udzielenia absolutorium; uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej i jej zmian.