Czy komisarz Dariusz Loranty będzie komentował i oceniał pracę prokuratorów i policjantów biorących udział w sprawach opozycjonistów? Samorządowcy bardzo często wykorzystują w propagowaniu własnych sukcesów i dyskredytowaniu opozycjonistów, elementy socjologiczne i strategie wojny hybrydowej, czy będzie komentował tego typu sytuacje?
– W swojej pracy zajmuję się raczej terroryzmem w znaczeniu kryminalnym, nie mniej jednak zdaję sobie sprawę z nieprawidłowości funkcjonowania polskiego samorządu, które skutkują tym, że władze lokalne często stosują aparat represji w stosunku do tych, którzy mają na pieńku z władzą. W Europie Zachodniej nie pozwala się prawnie, aby lider lokalny zbudował wokół siebie absolutnie zależny dwór. W Polsce nadal jest to bardzo poważny problem. Dlatego warto poznawać techniki, dzięki którym można doprowadzić do rozbicia takich układów – tak mówił w wywiadzie dla Wieści prosto z Gór w roku 2013.
Bogaty dorobek zawodowy i naukowy: Oficer policji w stopniu nadkomisarza. Był pierwszym w stołecznej policji Koordynatorem Negocjacji i Dowódcą Zespołu Negocjatorów Policyjnych. Współtworzył nowatorską koncepcję negocjacji policyjnych jako element taktyki zwalczania przestępstw z zakresu terroru kryminalnego, wymuszeń rozbójniczych i uprowadzeń osób. Pracował w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji. Zajmował się między innymi ofiarami kidnapingu, będąc jednym z pierwszych, z którym mieli kontakt.
Jest wykładowcą szkół wyższych, był kierownikiem autorskich Studiów Podyplomowych Negocjacji Kryzysowych i Policyjnych, obecnie wykłada Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Współautor m.in. „Słownika wiedzy o policji” pod redakcją prof. dra hab. Konstantego Wojtaszczyka. Publikował artykuły popularnonaukowe. Był felietonistą w „Focusie Śledczym”. Biegły sądowy (pierwszy w polskim wymiarze sprawiedliwości) z zakresu negocjacji policyjnych i kryzysowych i przestępczości z zakresu terroru kryminalnego, mediator ds. karnych przy Sądzie Okręgowym dla m. Warszawy.
Dariusz Loranty – już w roku 2012 na łamach Kuriera Pienińskiego dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat patologii władzy w samorządach.