22 czerwca br. polscy delegaci w Chinach zawitali do miasta Xiamen w prowincji Fujian. W dniach 23-25 czerwca w programie wizyty zaplanowano zwiedzanie miasta Xiamen i Quanzhou. Główną atrakcją było Muzeum Transportu Morskiego. Muzeum posiada bogatą kolekcję makiet chińskich statków handlowych, rybackich, czy też okrętów wojennych. Część makiet została zbudowana na podstawie wyłowionych wraków.
Z kolei zainteresowani udali się do Kaiyuan si – chińskiego klasztoru buddyjskiego. Klasztor został wybudowany w 658 roku. Jego pierwotna nazwa to Lifeng. W 739 roku cesarz Xuanzong z dynastii Tang (618–907), aby uczcić jego urodziny, nakazał, by w każdej z 81. prowincji wyznaczono jeden duży klasztor, który powinien być nazwany Kaiyuan, tak jak nazywał się okres jego panowania. Tak więc zmieniono nazwę klasztoru Lifeng na Kaiyuan. Na koniec pozostało zwiedzanie Meczetu Qingjing. Budowla powstała w 1009 roku, za panowania dynastii Song.
23 czerwca br. polscy dziennikarze udali się na konferencję, która odbyła się w budynku Uniwersytetu Xiamen.
Rosnąca współpraca między agencjami medialnymi i organizacjami dziennikarskimi krajów wzdłuż szlaków pasa i dróg otworzyła nowe okno wymiany kulturalnej i napisała nowy rozdział więzi międzyludzkich, powiedział Jiang Jianguo, zastępca szefa działu reklamy, spośród Komitetu Centralnego Chin i ministra Biura Informacyjnego Rady Państwa Chin.
Kolejnego dnia odwiedzili magiczną wyspa Gulangyu, zwana wyspą fortepianów. Nazwa Gu Lang Yu w wolnym tłumaczeniu oznacza Wyspę Bębniących Fal, z powodu dźwięku, jaki powstaje przy uderzaniu fal o rafy. Gulangyu słynie z plaż, krętych i wąskich uliczek, zróżnicowanej architektury (połączenia stylów zachodnich i chińskich) oraz muzyki i instrumentów klawiszowych. Znalazły one swoje zaszczytne miejsce w dwóch sławnych na cały świat placówkach: Muzeum Fortepianów i Muzeum Organów, a także w domach mieszkańców tego skrawka ziemi. Z tego powodu jest często nazywane Wyspą Fortepianów lub Miastem Fortepianów. Wyspa w pełni zasługuje na tę nazwę, gdyż na 17.800 stałych mieszkańców, właścicielami fortepianów jest aż 620. Wielu znanych chińskich pianistów jak Yin Xu Feiping Chengzong zamieszkuje Gulangyu.