(…) osoba przychodząca do Sądu powinna z niego wyjść z wewnętrznym poczuciem, że została sprawiedliwie osądzona, bez względu na to czy swoją sprawę wygrała, czy też nie – Piotr Borkowski
Prezes Borkowski aktywnie działa w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich Iustitia założonego w 1990r. Stowarzyszenie to należy do największych stowarzyszeń sędziowskich w Polsce, liczy ponad 3500 członków, w 33 oddziałach, prowadzi działalność na wielu polach, zarówno na szczeblu centralnym, gdzie działa 10 zespołów problemowych, jak i w oddziałach. Jak czytamy w statucie, Iustitia opiera się na fundamentach demokratycznego państwa prawa, w szczególności na konstytucyjnej zasadzie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Do statutowych celów Stowarzyszenia należy również reprezentacja zawodowych i socjalnych interesów środowiska sędziowskiego, dbanie o autorytet sędziów i ich pozycję w społeczeństwie. Do szczególnych zadań Stowarzyszenia Iustitia należy działalność edukacyjno – promocyjna społeczeństwa w kwestiach prawnych, jak również opiniowanie projektów aktów prawnych. Do swoich osiągnięć Iustitia zalicza zorganizowanie we wrześniu 2016 r. Nadzwyczajnego Kongresu Sędziów, zwołanego wspólnie z innymi stowarzyszeniami sędziowskimi i Krajową Radą Sądownictwa. Jako członek Światowej Unii Sędziów (IAJ), Europejskiej Unii Sędziów (EAJ) i Stowarzyszenia „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” ( MEDEL) stowarzyszenie ma swoje stałe miejsce na arenie międzynarodowej, monitorując sytuację sądownictwa za granicą, zwłaszcza tam, gdzie zasady demokratycznego państwa prawa są naruszane.
Warto przypomnieć tutaj tytuły znanych publikacji autorstwa Piotra Borkowskiego, a należą do nich: Egzekucja nieruchomości, adresowana ( jak można przeczytać w opisie) do wszystkich osób mających zawodowo styczność z egzekucją sądową, w szczególności do sędziów, komorników jako kompendium wiedzy z omawianego zakresu oraz Notarialne poświadczenie dziedziczenia, z której korzystają osoby zawodowo zajmujące się potwierdzaniem praw do spadku, a także aplikanci prawniczy.
Z racji pełnionej funkcji Prezes Piotr Borkowski często i chętnie wypowiada się także w mediach. Podczas wywiadu przeprowadzonego w 2012 roku przez dziennikarza lokalnej telewizji wypowiedział się m.in. na temat roli Sądu Rejonowego w życiu społeczności. Borkowski podkreślał w rozmowie swoje starania, aby Sąd służył przede wszystkim obywatelom, a sędzia był „sługą społeczeństwa”. Tłumaczył, iż według niego, osoba przychodząca do Sądu powinna z niego wyjść z wewnętrznym poczuciem, że została sprawiedliwie osądzona, bez względu na to czy swoją sprawę wygrała, czy też nie. Zdaniem Prezesa limanowskiego Sądu kluczową sprawą jest poczucie zaufania do sędziego. Satysfakcję powinna dawać nie władza, lecz właśnie to zaufanie społeczne.
To co ostatnio dzieje się w limanowskim Sądzie m.in. wokół osoby SSR Anety Biedy, może mieć wpływ także na wizerunek Piotra Borkowskiego. Czy prezes Sądu Rejonowego, autor publikacji naukowych i wykładowca akademicki może chcieć podpisać się pod tak kompromitującym postanowieniem? Podpisać się pod decyzją prokuratora który nie wszczyna postępowania wobec urzędników, którzy dopuścili się przerobienia tytułu egzekucyjnego. Prokuratora który ignoruje przepis że „tytuł wykonawczy musi spełniać wymogi określone w art. 27 § 1 u.p.e.a. i być sporządzony według ustalonego wzoru.
Wykres zostanie rozbudowany o stanowisko Piotra Borkowskiego – Prezesa Sadu Rejonowego w Limanowej.