„Ludzie wreszcie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, wiarę w polskie sądy, wiarę w wymiar sprawiedliwości”. Nowelizacja ustawy o SN i KRS „prezentem świątecznym” od Prezydenta Andrzeja Dudy dla Polaków ?
Udało się wspomnieć Głowie Państwa o pilnej potrzebie wprowadzenia reformy sądownictwa, w sytuacji, gdzie wielu ludzi zostało skrzywdzonych w wyniku błędów i kompromitujących nadużyć lokalnego wymiaru sprawiedliwości, a także władz samorządowych. Szczególnie specyficzna i trudna pod tym względem jest sytuacja w mniejszych gminach i powiatach.
W kontekście ostatnich informacji dotyczących planowanej prezydenckiej reformy sądów, powracamy do niedawnej wizyty Andrzeja Dudy w Stróży koło Limanowej.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział że podpisze przygotowaną przez siebie nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Prezydent, komentując swoja decyzję, zaznaczył, iż wprowadzane właśnie projekty ustaw, znacznie różnią się od tych, które zawetował w lipcu.
Szef Państwa wyraził przekonanie, iż ”wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości”.
Podpisane przez Prezydenta ustawy zakładają zwiększenie liczby sędziów Sądu Najwyższego, czego konsekwencją ma być szybsze rozpatrywanie rozpraw. Powstaną też dwie nowe izby SN.
Nowością jest wprowadzenie przez Andrzeja Dudę skargi nadzwyczajnej jako instrumentu prawnego pozwalającego odwołać się od prawomocnych orzeczeń sądów.
Podczas konferencji prasowej Prezydent odniósł się też do głosów krytyki padających m.in. ze strony rodzimych „przedstawicieli elit, w tym elit sędziowskich” pod adresem wprowadzanych zapisów nowelizacji ustawy o KRS,:
Proszę sprawdzić, w ilu krajach egzekutywa ma w ogóle wpływ na wybór sędziów, chociażby krajów europejskich (…) np. w Stanach Zjednoczonych prezydent wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, a opiniuje ich Senat. (…)Więc ja tutaj nie widzę, żadnego problemu w tym, że takie rozwiązanie jest przyjęte, zwłaszcza że – tak jak się zobowiązałem i tak zostało to zapewnione – nie tylko jedno ugrupowanie mające swoich przedstawicieli w Sejmie, ale też inne ugrupowania, będą miały możliwość wskazania swoich kandydatów przy tym wyborze – bronił podpisanej przez siebie ustawy.
Andrzej Duda wyraził też przekonanie, że dzięki nowym rozwiązaniom wprowadzonym w ustawach o Sądzie najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa „ludzie wreszcie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, wiarę w polskie sądy, wiarę w wymiar sprawiedliwości”.
Prezydent mówił też o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i odwołał się do „głębokiego poczucia służby”, którego Polacy oczekują od środowiska sędziowskiego, a także od wybranej przez nich władzy:
(…) Wszyscy służymy ludziom, każda władza w Polsce. To jest nasza podstawowa i najważniejsza rola – i mamy dbać o to, żeby ludzie w Polsce żyli w godnych warunkach, mieli poczucie sprawiedliwości. I o to apeluję także do środowisk sędziowskich – o taką właśnie refleksję. Mam nadzieję, że te ustawy, które wejdą niedługo w życie pomogą w tej refleksji – podsumował Andrzej Duda.
źródła: